Menu

S.S.S.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden Pro Yemek Tercih Etmeliyiz?

Birçok sebebi sıralayabiliriz. Pro Yemek olarak bizler işletmenize yönelik yemekhane çözümleri üretiyoruz. Aslında tam anlamıyla çalışanlarınız sanki restoranda yemek yediğini hissedecek kadar… Bunlar arasında alternatifli yemek seçenekleri sunuyoruz. Kadro sayısına göre en az iki ana yemek ve yanında yine alternatifli yardımcı yemek seçenekleri sunuyoruz. Garnitür olarak verilen yoğurt salata gibi takviye ürünleri ise tek kişilik porsiyon halinde ambalajlanmış ürünler ile servis ediyoruz. Bu da çalışanların daha sağlıklı ve daha hijyenik olarak yemek yemesini sağlıyor. Ayrıca tüketim konusunda da minimum artık oluşumu sağlıyor. Oluşan yemek artıkları da farklı yerlerde değerlendiriliyor.

Genel İşleyiş Nasıldır?

Genel olarak işletmenize yönelik çalışma yapıyoruz. Çalışan sayısı bilgileri, çalışma modeli, vardiyalar ve yönetim çalışanları gibi bilgileri edinip firmanıza özel bir plan belirliyoruz. Sunduğumuz plan ile sizlerin talebi doğrultusunda yemekhaneyi tamamen kendi sorumluluğumuza almak üzere en az 1 yıl ve şartlara bağlı olarak maksimum 3 yıl süreli sözleşme hazırlıyoruz. Bu süreç içerisinde tüm yemekhane sorumluluğu bize ait oluyor. Yemek üretiminde kullanılan gıdalar, çalışan aşçı, bulaşıkçı gibi personeller, ihtiyaç duyulması halinde soğutucu, buzdolabı ayrıca servis ekipmanları tabak, kaşık, çatal gibi tüm ekipmanları biz sağlıyoruz Tüm süreç sonunda siz sadece çalışan personel sayısı kadar kişi başı ücret ödüyor oluyorsunuz. Ayrıca ödemeler yine sözleşmeye bağlı olarak 15 gün ya da Aylık olarak fatura karşılığı yapılıyor.

Yemek Maliyetleri ile ilgili ne değişecek?

Yemek Maliyetleri her şeyden önce 1 kişi/TL adet olarak hesaplanarak çalışan sayısına göre hesaplanmaktadır. Diğer taraftan mutfakta çalışan personel tarafımızdan sağlanır ve birim fiyat ücretine dahildir. Yemek için kullanılacak kuru gıda, bakliyat, et ve yardımcı yemekler de yine birim maliyete dahildir. Ve en önemlisi hesaplanarak en asgari düzeye indirilen yemek artık maliyeti de firmamız tarafından karşılanır. Tüm bunlar hesaplandığında kişi başı yemek maliyeti sadece görünen ve teklife konu olan birim fiyattır. Sürpriz maliyetlerle karşı karşıya kalmazsınız.

Sizin Yaptığınız Harcamaları Biz Ödüyor muyuz?

Elbette siz ödemiyorsunuz. Mutfakta yapılan tüm masraflar, yemek üretiminde kullanılacak tüm gıdalar ve ekipmanlar tarafımızdan karşılanmaktadır. Birim maliyetinize eklenmez.

Yemeklerin tedariğini kim sağlıyor? 

Tüm ihtiyaçlar tarafımızdan karşılanmaktadır. Detaylandırmak gerekirse Pro Yemek Merkez ofisimizde satın alma birimiz ihtiyaç olan tüm malzemeler ve gıda ürünleri için yoğun bir çalışma yaparak efektif alımlar gerçekleştirmektedir.

Mutfak Düzeni Değişecek mi?

Mutfak Düzenini genel anlamda değiştirmiyoruz. Ama işletme özellikle yeni kuruluyor ise mutfağı tamamen biz kuruyoruz. Tamamen dinamik hesaplarla en efektif kullanıma hazırlıyoruz. Eğer işletme binası eski ve mutfak artık yeni teknolojiye cevap veremiyorsa o zaman mutfağı yeniden inşa ediyoruz. Son teknolojik mutfak ekipmanları ile modern, hijyenik ortam sağlayabildiğimiz ve yemek kalitemizden ödün vermeyeceğimiz şekilde mutfağı yeniliyoruz. Bir diğer yapı olarak mutfak mevcut duruma cevap verebiliyor fakat çok ya da az da olsa restorasyona ihtiyacı varsa mutfağı restore edip maksimal çalışan personele cevap verebilecek düzeye hazırlayarak revize ediyoruz.

Pro Yemekle birlikte neler değişecek?

Öncelikle yemekhane artık restoran keyfine dönüşecek. Biz sizler için sizin istekleriniz doğrultusunda en iyi hizmeti sunmayı amaçlıyoruz. Bu yüzden sunduğumuz hizmet aslında bizi “Biz” yapıyor. Pro Yemek ile yemekhane ve yemekhane de kullanılan tüm ürünlerde farkındalık yapmaya çalışıyoruz. İşletmeler genel olarak yemekhane standartlarında ve uygulanması gereken prosedürlerde yoğun emek ve maddi kaynak harcamaktadırlar. Biz, işimiz olarak gördüğümüz yemekhaneler, işletmelerin ana odağı olmadığı gerçeğini biliyoruz. Bu noktada işletmelere çözüm ortağı olduğumuz “yemekhane işletmeciliği” aslında bizim ana işimiz oluyor. Dolayısı ile odak noktamız da yemekhane oluyor. İşletmelerinde kendi ana iş alanlarına daha çok odaklanmalarına vesile olmak da bizi mutlu ediyor.

« 1 »